Predstavljena objedinjena karta za četiri beogradska muzeja razvijena od strane Grupe za inovacije Republičkog sekretarijata za javne politike
20 / 09 / 2024
Koristimo inovativni pristup u kreiranju javnih politika koji je:
Kroz iterativan proces kreiranja i praćenja sprovođenja javnih politika, primenjuju se, između ostalog, dizajnerski način razmišljanja (tzv. Design Thinking pristup) i nalazi biheviorističke ekonomije. Ovakav proces osigurava da predložene (i usvojene) mere javne politike budu bolje prihvaćene od strane krajnjih korisnika i da se efikasnije sprovode.
Grupa za inovacije u javnim politikama donosi nove pristupe i alate u sistem javne uprave u cilju kreiranja kvalitetnijih javnih politika koje su više u skladu sa potrebama krajnjih korisnika (građana i privrede).
Republički sekretarijat za javne politike, kao institucija koja je u dosadašnjem radu prepoznala i uvele nove standarde na polju kreiranja i praćenja rezultata javnih politika, 2019. godine osnovala je ovu grupu, kao novu organizacionu jedinicu u svom sastavu, po uzoru na druge inovativne jedinice (en. policy labs) u svetu. Grupa je deo Sektora za razvoj i unapređenje javnih politika, te na raspolaganju ima stručnu podršku iskusnih kolega ekonomista, statističara i programera.
Grupa za inovacije u javnim politikama sarađuje sa drugim organima i organizacijama javne uprave, na projektima gde se dizajniraju drugačija, ponekad i nekonvencionalna rešenja, za koja se očekuje da će unaprediti efektivnost mera javne politike.
Pored javne uprave, kao ključni partneri prepoznati su i privredni subjekti, akademska zajednica kao i građani i nevladine organizacije. Cilj nam je da kroz zajedničku saradnju:
Grupa za inovacije u javnim politikama je otvorena za uspostavljanje saradnje i novih partnerstava sa svim zainteresovanim organizacijama i pojedincima, koji nas mogu kontaktirati putem mejl adrese policylab@rsjp.gov.rs
Ukoliko ne pronalazite odgovor na svoje pitanje ovde, možete nam pisati na adresu policylab@rsjp.gov.rs Očekujte naš odgovor uskoro!
U želji da unapredi, modernizuje i uvede novi pristup i inovativne tehnike u proces kreiranja, sprovođenja i praćenja sprovođenja javnih politika u Srbiji, Republički sekretarijat za javne politike je u toku 2019. godine osnovao Grupu za inovacije u javnim politikama, kao novu organizacionu jedinicu u okviru Sektora za razvoj i unapređenje javnih politika. Grupa koristi nove metode i alate u svojim istraživanjima, po ugledu na druge multidisciplinarne timove u svetu (eng. Policy Lab), koji doprinose boljem razumevanju potreba krajnjih korisnika i unapređuju kvalitet javnih politika.
„Policy lab“ je zajednički naziv za različite organizacione oblike multidisciplinarnih timova koji primenom inovativnih metoda i alata, doprinose efikasnijem procesu kreiranja, sprovođenja i praćenja sprovođenja javnih politika. Ove organizacije u osnovi svog rada koriste pristup okrenut prema potrebama krajnjeg korisnika, te oko sebe okupljaju predstavnike različitih interesnih grupa. Cilj je da se zajedničkim istraživačkim radom i analizom dobijenih podataka identifikuju problemi, razviju kreativne ideje i rešenja, koja zadovoljavaju potrebe krajnjih korisnika. U svetu postoji veliki broj ovakvih timova, organizovanih u vladinom ili nevladinom sektoru.
Da. Republički sekretarijat za javne politike od osnivanja neguje kulturu otvorenosti i saradnje sa organima javne uprave, nevladinim sektorom, a naročito sa predstavnicima privrede i akademskim organizacijama. Grupa ide korak dalje i u svoja istraživanja uključuje i građane i uzima u obzir i njihova mišljenja i potrebe. Smisao takvog uključivanja različitih učesnika u proces istraživanja i kreiranja javnih politika je u promeni perspektive sagledavanja problema kao i mogućnosti nalaženja efikasnijih i kvalitetnijih rešenja krojenih po potrebama krajnjih korisnika.
Inovativni pristup rada Grupe podrazumeva:
Saradnju i partnerske odnose sa svim zainteresovanim stranama (javna uprava, akademska zajednica, NVO, privredni subjekti, građani), tako da se kroz ceo proces analiziraju različiti aspekti problema svih korisnika.
Bihejvioralni pristup – bavi se izučavanjem fenomena ljudskog ponašanja i njegovim obrascima, kombinovanjem naučnih saznanja iz kognitivnih nauka, psihologije i drugih društvenih nauka.
Dizajnerski način razmišljanja (eng. Design Thinking) – omogućava dubinsko proučavanje i razumevanje potreba krajnjih korisnika, kao i njihovo uključivanje u proces dizajniranja rešenja. Kako bi se rizik od neuspeha i neželjenih posledica sveo na minimum, idejna rešenja (predložene javne politike) se testiraju u ranoj fazi.
Odabrana idejna rešenja Grupa testira najčešće kroz pilot projekte. Sprovođenjem pilot projekata proverava se da li idejno rešenje daje željene efekte i da li ima potencijalni negativni uticaj na sprovođenje drugih javnih politika.
Jedan od metoda za ocenjivanje uspešnosti idejnih rešenja jeste i upotreba nasumično kontrolisanih eksperimenata (eng. Randomised Controlled Trials – RCT).
Novi pristupi mogu da pomognu kada konvencionalni pristupi ne zadovoljavaju potrebe krajnjih korisnika ili ne daju željene rezultate u rešavanju uočenih problema. Grupa kroz dubinska istraživanja stavova i mišljenja krajnjih korisnika, analizira problem i zajednički sa donosiocima odluka i zainteresovanim stranama, primenom inovativnih pristupa, kreira nove opcije za rešavanje problema.