Republika Srbija, posvećana je Agendi održivog razvoja 2030 koju je usvojila Generalna skupština UN, kao nastavak sprovođenja Milenijumskih ciljeva. Reč je o 17 ciljeva razvoja sa fokusom na iskorenjivanje siromaštva, obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu, ekonomski rast i rešavanje klimatskih promena.
U toku je procedura prioritizacije i prilagođavanja ciljeva razvoja situaciji u našoj zemlji. Republički sekretarijat za javne politike, uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ, pripremio je Izveštaj Agenda 2030 i Srbija, kao neposredan odgovor na potrebu za mapiranjem strateškog okvira Srbije i doprinos dijalogu i odlučivanju o prioritizovanoj Agendi 2030 u Srbiji. Izveštaj Agenda 2030 i Srbija možete preuzeti ovde:
Agenda 2030 i Srbija
PogledajZa svaki od ciljeva održivog razvoja dat je kratak pregled stanja u ovoj oblasti, uz korišćenje indikatora praćenja ciljeva i opis relevantnih međunarodnih procesa, pre svega evropskog, u kojima Srbija učestvuje.
Izveštaj uzima u obzir napredak u procesu pristupanja EU, Okvir razvojnog partnerstva i nalaze vladinog Izveštaja o realizaciji Milenijumskih ciljeva. Namera je da pruži činjeničnu osnovu relevantniim Vladinim i nevladinim akterima za sprovođenje sledeće faze, koja se odnosi na postavljanje razvojnih prioriteta i definisanja pokazatelja, na osnovu kojih će Srbija da izveštvaa o sprovođenju Agende 2030.
Uspostavljena je Međuresorna radna grupa za sprovođenje Agende Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030, sa predstavnicima 26 institucija Vlade – kojom predsedava prof. dr Slavica Đukić Dejanović – ministarka bez portfelja za demografiju i populacionu politiku.
Detaljnije: