Реч је о 17 циљева развоја са фокусом на искорењивање сиромаштва, образовање, социјалну и здравствену заштиту, економски раст и решавањe климатских промена.
У току је процедура приоритизације и прилагођавања циљева развоја ситуацији у нашој земљи. Републички секретаријат за јавне политике, уз подршку Немачке развојне сарадње ГИЗ, припремио је Извештај Агенда 2030 и Србија, као непосредан одговор на потребу за мапирањем стратешког оквира Србије и допринос дијалогу и одлучивању о приоритизованој Агенди 2030 у Србији. Извештај Агенда 2030 и Србија можете преузети овде:
Агенда 2030 и Србија
ПогледајЗа сваки од циљева одрживог развоја дат је кратак преглед стања у овој области, уз коришћење индикатора праћења циљева и опис релевантних међународних процеса, пре свега европског, у којима Србија учествује.
Извештај узима у обзир напредак у процесу приступања ЕУ, Оквир развојног партнерства и налазе владиног Извештаја о реализацији Миленијумских циљева. Намера је да пружи чињеничну основу релевантниим Владиним и невладиним актерима за спровођење следеће фазе, која се односи на постављање развојних приоритета и дефинисања показатеља, на основу којих ће Србија да извештваа о спровођењу Агенде 2030.
Успостављена је Међуресорна радна група за спровођење Агенде Уједињених нација о одрживом развоју до 2030, са представницима 26 институција Владе – којом председава проф. др Славица Ђукић Дејановић – министарка без портфеља за демографију и популациону политику.