U okviru procesa ekonomskog i fiskalnog nadzora države članice Evropske unije (EU) izrađuju dokumente kojima se obezbeđuje multilateralni nadzor i koordinacija ekonomskih politika EU. U cilju pripreme za pomenuti proces, Republika Srbija, kao država kandidat za prijem u članstvo EU, u pretpristupnom periodu izrađuje dokument pod nazivom Program ekonomskih reformi („Economic Reform Programme“ – ERP), a u toku je sedmi ciklus izrade ovog dokumenta za period 2021-2023. godine.
U širem kontekstu, ekonomsko upravljanje („economic governance“) podrazumeva definisanje i prioritizaciju strukturnih reformi, u cilju otklanjanja prepreka privrednom rastu i razvoju, kao i povećanju konkurentnosti privrede. Strukturne reforme, u okviru poglavlja 5. ERP 2021-2023, u skladu sa smernicama Evropske komisije (EK), organizovane su u osam ključnih oblasti: reforma tržišta energije i transporta; poljoprivreda, industrija i usluge; poslovni ambijent i borba protiv sive ekonomije; istraživanje, razvoj i inovacije i digitalna transformacija; reforme u oblasti ekonomskih integracija; obrazovanje i veštine; zapošljavanje i tržište rada i socijalna zaštita i uključivanje, uključujući zdravstvenu zaštitu.
ERP je prenosni („rolling“) program tako da svaki novi ciklus njegove izrade treba da, u izvesnoj meri predstavlja kontinuitet u oblasti prioriteta. Odabrane strukturne reforme su u skladu sa prioritetima definisanim u prethodnom ERP 2020-2022, nacionalnim dokumentima, nacionalnim i regionalnim strategijama, ključnim dokumentima u procesu pristupanja Republike Srbije EU i preporukama Saveta za ekonomska i finansijska pitanja (EKOFIN Savet).
U cilju izbora strukturnih reformi, obavljene su intenzivne interresorne konsultacije sa ERP koordinatorima u resornim institucijama za pripremu Preliminarne liste strukturnih reformi za dokument ERP 2021-2023, koja koja obuhvata 24 strukturne reforme i stavlja se na uvid javnosti od 5. do 18. oktobra 2020. godine.
Nacrt dokumenta ERP 2021-2023 biće stavljen na uvid javnosti pre zvaničnog usvajanja na Vladi Republike Srbije, nakon čega će biti dostavljen Evropskoj komisiji krajem januara 2021. godine.
ERP će biti razmotren sa predstavnicima EU, dok će u okviru ekonomskog dijaloga, na sastanku EKOFIN Saveta sa ministrima finansija i privrede, predstavnicima centralnih banaka država članica EU i nadležnim evropskim institucijama tokom maja 2021. godine, biti usvojene i nove preporuke učesnicima u procesu (Zapadni Balkan i Turska).
Molimo sve zainteresovane da svoje komentare i sugestije na Preliminarnu listu strukturnih reformi dostave na sledeću elektronsku adresu: erp@mfin.gov.rs do 18. oktobra 2020. godine.
Poslednji dokument ERP 2020-2022 može se naći na sledećoj internet stranici https://www.mfin.gov.rs/dokumenti/program-ekonomskih-reformi-erp/