Донатор: Немачка агенција за билатералну сарадњу – ГИЗ
Спроводи: Немачка агенција за билатералну сарадњу – ГИЗ
Вредност пројекта: 5 милиона евра
Трајање пројекта: Октобар 2016. – септембар 2020.
Циљ пројекта: пружање подршке Републици Србији у приступним преговорима са Европском унијом, како би се процес приступања одвијао ефикасно и био заснован на чињеницама и подацима.
Пројекат се састоји из четири компоненте:
- Компонента 1: подршка процесу усклађивања посебних закона са одредбама Закона о општем управном поступку (ЗУП), укључујући и праћење његовог спровођења. У фокусу ове компоненте је и подршка поједностављењу административних поступака за привреду кроз анализирање истих и пружање препорука за њихово поједностављење.
- Компонента 2: стварање предуслова за ефикасније пружање јавних услуга кроз побољшање управљања људским ресурсима у државној управи и увођење оквира компетенција и спровођење модерних инструмената за људске ресурсе. Ова компонента такође подржава напоре јединица локалне самоуправе да уједначе своје административне поступке и унапреде пружање услуга грађанима.
- Компонента 3: јачање капацитета органа државне управе за спровођење целокупног циклуса јавних политика, фокусирајући се на вештине које су потребне за успешно праћење и вредновање утицаја политика у кључним областима. Активности ће укључивати мере за јачање капацитета које ће побољшати планирање јавних политика, јавне консултације, али и пружање подршке пилот анализама ефеката јавних политика/прописа.
- Компонента 4: подршка унапређењу капацитета органа државне управе у управљању процесом приступања Европској унији
Досадашњи резултати:
- Ефикасност и квалитет услуга органа државне управе су побољшани кроз поједностављење административних поступака;
- Запошљавање у јавној управи је унапређено кроз процес ангажовања и одабира заснованог на способностима;
- Јавна управа је оснажена и сада може да самостално развије потребне капацитете, на начин који је одржив и усмерен на способности;
- Капацитет јавне управе да оцењује утицај њених политика и прописа пре и након њиховог усвајања је унапређен.