„Један од планова ове Стратегије је да и образовање буде усмерено на индустрије које доносе квалитетно плаћена висококвалификована радна места која доприносе већем и бржем расту компанија. Реч је о једној свеобухватној теми која умрежава факултете, ректорате, научно технолошке паркове, кроз сарадњу науке и привреде, у циљу креирања високо стручних кадрова и развоја друштва заснованог на знању“, рекао је Младен Шарчевић, Министар просвете, науке и технолошког развоја.
ИТ индустрија, је најбрже растућа привредна грана у нашој земљи која нуди потенцијал развоја сопствених софистицираних софтверских решења и услуга, захваљујући растућем броју технолошких старт уп-а, предузетничком духу и порасту интересовања младих за ИТ науке.
Када је у питању пољопривреда, истиче се да промена навика савремених потрошача условљава потражњу за висококвалитетним и разноврсним производима. Да би наши прехрамбени производи ушли на напредна тржишта, произвођачи морају да се окрену високо-технолошкој и одрживој производњи, али и производима додате вредности, попут органских, функционалних производа, хране за потрошаче са специфичним потребама и других готових прехрамбених производа.
У области машина и производних процеса будућности домаћа привреда може да понуди компоненте за аутомобилску, железничку и авио индустрију, уређаје за сагоревање на ецо-фриендлy и одрживим горивима, паметне компоненте и алате, док развој креативне индустрије може да се очекује у области аудиовизуелне продукције, индустрије видео игара и паметне и активне амбалаже у којима је идентификован значајан потенцијал који треба искористити.