Циљ овог документа је припрема Републике Србије, као државе кандидата за чланство у ЕУ, за учешће у процесу економског и фискалног надзора држава чланица ЕУ. Програм економских реформи Република Србија израђује на годишњем нивоу како би обезбедила одржив и инклузиван економски раст, а у складу са стратешким циљем смањења развојног јаза између домаће привреде и ЕУ.
Четрвти циклус израде Програма економских реформи завршен је у предвиђеном року и документ ЕРП 2018-2020 је достављен Европској комисији 31. јануара 2018. године.
Програм садржи макроекономски оквир за средњорочни период, као и фискални оквир који укључује пратеће мере фискалне политике и детаљан приказ структурних реформи које треба да допринесу повећању конкурентности националне економије, стварању привредног раста и развоја, креирању нових радних места и услова за бољи живот грађана Републике Србије.
Програм економских реформи представља резултат интензивне међуресорне сарадње. Део документа, који се односи на макроекономски и фискални оквир, припремило је Министарство финансија у сарадњи са Народом банком Србије, уз ослањање у великој мери на документ Фискална стратегија за 2018. годину са пројекцијама за 2019 и 2020. годину. Израду дела документа посвећеног структурним реформама координирали су Министарство финансија и Републички секретаријат за јавне политике, заједно са ресорним министарствима и институцијама чланицама Радне групе за израду и праћење спровођења Програма економских реформи који су, у складу са смерницама Европске комисије, активно учествовали у изради документа. Чланови Радне групе (ЕРП координатори) су представници: Министарства финансија, Републичког секретаријата за јавне политике, Кабинета министра без портфеља за иновације и технолошки развој, Кабинета министра без портфеља задуженог за регионални развој и рад јавних предузећа, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства за европске интеграције, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства здравља, Министарства културе и информисања, Министарства одбране, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарства правде, Министарства привреде, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства рударства и енергетике, Министарства спољних послова, Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Министраства омладине и спорта, Народне банке Србије, Националне служба за запошљавање, Републичког завода за статистику и Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва.
У процесу израде документа били су укључени представници цивилног друштва, стручне јавности и пословне заједнице, посланици Народне скупштине и чланови Сталне конференције градова и општина, који су имали прилику да, на различите начине, утичу на израду документа и дају предлоге за његово унапређење.
Програм економских реформи 2018-2020 ће бити размотрен са представницима ЕУ у мају 2018. године у оквиру економског дијалога са државама чланицама Европске уније на састанку Савета за економска и финансијска питања (ЕКОФИН Савет) у Бриселу, на коме ће бити усвојене нове препоруке учесницима у процесу (Западни Балкан и Турска).