Представници академске заједнице и државни службеници представили су знања и искуства у процесу креирања јавних политика.
Полазници Регионалне Академије су били представници из Албаније, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Србије и Црне Горе.
У уводној речи, Маја Хандјиска-Трендафилова, директорка РеСПА, на отварању Регионалне Академије у Новом Саду истакла је да је инспирација за оснивање ове Академије да се искористи постојеће богато регионално знање и пракса, да се стекну ЕУ и глобални увиди у процес креирања јавних политика, као и да се даље јачају тимови и институције које се баве креирањем јавних политика.
Током првог модула учесници су били у прилици да слушају искуства Републике Србије на теме:
- Сања Мешановић, заменица директорке Републичког секретаријата за јавне политике, представила је Акциони план за спровођење Програма Владе, као механизам који за Владу Републике Србије и државну управу представља ефикасан начин да се управља на основу чињеница и података.
- Јелена Тодоровић, руководилац Групе за координацију АПСПВ и Огњен Богдановић, начелник Одељења за обезбеђење квалитета прописа и анализу ефеката, из Републичког секретаријата за јавне политике, представили су анализу ефеката јавних политика Републике Србије на примерима из праксе.
- Светлана Аксентијевић, начелник Одељења за економске анализе, из Републичког секретаријата за јавне политике, представила је показатеље учинка јавних политика и начин на који се користе у процесу извештавања о праћењу ефеката спровођења јавних политика.
- Маријана Батак, виши саветник Одељења за подршку планирању јавних политика, из Републичког секретаријата за јавне политике, представила је Закон о планском систему Републике Србије, разлоге и резултате успостављања новог планског система, као и изазове у примени Закона.
Предавања су одржали:
- Др Јасна Атанасијевић, професорка Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду, представила је академску перспективу о поступку креирања јавних политика, као и елементе и сегменте главних фаза процеса креирања јавних политика, и то: (1) дефинисање проблема и постављање агенде; (2) формулације и усвајања јавних политика, (3) спровођење и (4) евалуацију јавних политика.
- Др Зорана Лужанин и др Андреја Тепавчевић, професорке Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду, представиле су како се употребљавају подаци и која методологија прикупљања података се користи у процесу креирања и мерења спровођења јавних политика.
Наредни модул је планиран да се одржи у Црној Гори.
Током трајања Академије учеснике је примио Председник Покрајинске владе Војводине Игор Мировић, и објаснио главне принципе планирања и спровођења јавних политика у Војводини и новине у процесу доношења одлука које су уведене у последњих шест година.