Овај округли сто је организован у оквиру годишњег циклуса процеса припреме стратешког документа Програм економских реформи („Economic Reform Programme“ – ЕРП), који Република Србија, као кандидат за пријем у чланство ЕУ, припрема већ трећу годину.
Отварајући стручни скуп др Јасна Атанасијевић, в.д. директора РСЈП, нагласила је да Програм економских реформи, поред макрофискалне политике, садржи и део који се односи на приоритетне структурне реформе, а једна од реформи је управо посвећена индустријској политици. Такође, економска политика Владе Србије је посвећена унапређењу конкурентности и стварању услова за привредни раст, а потенцијал постоји нарочито од када имамо и макроекономску стабилност. У контексту подршке реформама спроводи се и пројекат Светске банке „Конкурентност и запошљавање“, којим координира РСЈП. Пројекат кроз три компоненте пружа подршку развоју индустријске политике, унапређењу мера активне политике запошљавања и унапређењу ефикасности финансирања научноистраживачког сектора. Зато је округли сто прилика да се разговара о искуствима из развијених и упоредивих земаља и о плановима Владе Србије за подршку привредном расту и запошљавању, као делу процеса свеобухватних економских реформи – истакла је др Јасна Атанасијевић.
На скупу су чланови ОЕЦД тима представили улогу индустријске политике у процесу структурне трансформације, искуства из земаља ОЕЦД, као и конкретно искуство Турске у примени индустријске политике. Представљени су и практични алати за приоритизацију индустријских сектора и припрему секторских стратегија.
Представник Министарства привреде Републике Србије је говорио о новој индустријској политици Србије односно плановима у погледу конципирања мера подршке унапређивању конкурентности привреде. Планове у погледу свеобухватне политике подршке иновационом предузетништву у Србији, подржане кроз пројекат Светске банке „Конкурентност и запошљавање“, изнео је представник РСЈП.
На крају је презентован „Извештај о конкурентности и привредном развоју Републике Србије“. То је први пилот број публикације коју је сачинио РСЈП. Извештај на једном месту доносиоцима одлука и креаторима јавних политика пружа увид у положај Републике Србије према међународним индексима конкурентности и увид у актуелна привредна кретања у Републици Србији.
Сва излагања изазвала су значајно интересовање учесника, уз допунска питања упућена члановима ОЕЦД тима, конструктивну дискусију и коментаре присутних представника министарстава, академске заједнице и међународних институција.
Републички секретаријат за јавне политике је иницијатор овог стручног скупа јер је препознат значај дијалога свих релевантних институција у процесу дефинисања јавне политике, у овом случају индустријске политике. Такође је значајно чути и искустава и добру праксу из земаља које већ имају релевантне резултате у овој области. Ова пракса ће бити настављена и даље, у смислу организовања округлих столова и на друге релевантне теме.
Презенатације са одржаног округлог стола можете преузети овде: