Прелиминарна листа структурних реформи, која обухвата 22 структурне реформе, ставља се на увид јавности путем сајта Министарства финансија и Републичког секретаријата за јавне политике од 25. октобра до 8. новембра 2021. године. Нацрт текста документа ЕРП 2022-2024. биће такође стављен на увид јавности пре званичног усвајања од стране Владе Републике Србије, након чега ће бити достављен Европској комисији (ЕК) крајем јануара 2022. године.
У оквиру процеса економског и фискалног надзора државе чланице Европске уније (ЕУ) израђују документе којима се обезбеђује мултилатерални надзор и координација економских политика EУ. У циљу припреме за поменути процес, Република Србија, као држава кандидат за пријем у чланство ЕУ, у претприступном периоду израђује документ под називом Програм економских реформи („Economic Reform Programme“ – ЕРП). Документ се израђује на годишњем нивоу за наредни средњорочни период, а у току је осми циклус израде документа ЕРП–a за период 2022 – 2024. године.
У ширем контексту, економско управљање („economic governance“) подразумева дефинисање и приоритизацију структурних реформи, у циљу отклањања препрека привредном расту и развоју, као и повећању конкурентности привреде. Структурне реформе, у оквиру поглавља V EРП 2022-2024, у складу са смерницама Европске комисије (ЕК), организованe су у 13 области за разлику од досадашњих осам у претходним циклусима, како би био дат шири преглед социјално-економских изазова: управљање јавним финансијама, зелена транзиција, дигитална трансформација, пословно окружење и смањење сиве економије, истраживање, развој и иновације, реформе у области економских интеграција, реформе енергетског тржишта, реформе транспортног тржишта, пољопривреда, индустрија и услуге, образовање и вештине, запошљавање и тржиште рада, социјална заштита и инклузија и системи здравствене заштите. У оквиру поменутих области, као три кључна изазова издвојени су: Повећање запослености, посебно младих, и усклађивање квалификација са потребама тржишта рада, Унапређење пословног амбијента повољнијег за инвестиције као и Ефикасније коришћење енергије уз даље отварање енергетског тржишта.
ЕРП је преносни („rolling“) програм тако да сваки нови циклус његове израде треба да, у извесној мери представља континуитет у области приоритета. Одабране структурне реформе усклађене су са приоритетима дефинисаним у националним документима, националним и регионалним стратегијама, кључним документима у процесу приступања Републике Србије ЕУ и препорукама Савета за економска и финансијска питања (ЕКОФИН Савет) из јула текуће године.
У циљу обезбеђивања што ширег консензуса приликом избора структурних реформи, обављене су интензивне интерресорне консултације са представницима Радне групе за израду и праћење спровођења Програма економских реформи.
ЕРП ће затим бити размотрен са представницима ЕУ, прецизније са министрима финансија и привреде, представницима централних банака држава чланица ЕУ и надлежним европским институцијама током маја 2022. године, у оквиру економског дијалога на састанку ЕКОФИН Савета на коме ће бити усвојене и нове препоруке учесницима у процесу (Западни Балкан и Турска).
Молимо све заинтересоване да своје коментаре и сугестије на Прелиминарну листу структурних реформи доставе на следећу електронску адресу: erp@mfin.gov.rs, до 8. новембра 2021. године.
Последњи документ ЕРП 2021-2023. као и Препоруке ЕКОФИН Савета из јула 2021. године, могу се наћи на следећим интернет страницама:
Препоруке Савета ЕУ за економска и финансијска питања
Документ
Прелиминарна листа структурних реформи Програма економских реформи (ЕРП) 2022-2024. године