Републички секретаријат за јавне политике Републике Србије објавио је најновији извештај „Србија и Агенда 2030 – Мапирање националног стратешког оквира у односу на циљеве одрживог развоја“ за 2023. годину. Овај извештај, који се припрема пету годину заредом, пружа свеобухватан преглед важећих националних планских докумената у односу на сваки од 17 циљева одрживог развоја Агенде 2030 (ЦОР), груписаних према кластерима и преговарачким поглављима у оквиру процеса европских интеграција. Извештајем су обухваћени преглед и анализа више од 100 планских докумената, закључно са децембром 2023. године.
Резултати извештаја указују на то да је већина важећих планских докумената релевантна за достизање ЦОР. Најновије мапирање планског оквира у односу на Агенду 2030 показује да је покривеност циљева и потциљева одрживог развоја планским оквиром Републике Србије 82,7% што је пораст од 4,7% у односу на претходну годину.
Република Србија ће низом мера и активности допринети постизању циљева одрживог развоја у оквиру Агенде 2030, потврђујући тиме да је трајно опредељена за побољшање услова живота свих становника у све три димензије одрживог развоја: економски раст, заштита животне средине и социјална инклузија. Ова политичка опредељеност Србије утемељена је на анализама планског оквира у односу на достизање 17 циљева одрживог развоја и релевантним подацима, а потврђена је и на Самиту УН о Циљевима одрживог развоја одржаном у Њујорку у септембру прошле године, где су представљене трансформативне и убрзане акције за остварање циљева постављених до 2030. године.
Израду извештаја о мапирању националног планског оквира у односу на циљеве одрживог развоја „Србија и Агенда 2030“ подржао је пројекат Реформа јавних финансија – Агенда 2030, који у Србији спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, а финансирају владе Немачке и Швајцарске.