Влaдa Рeпубликe Србиje усвojилa је Прoгрaм eкoнoмских рeфoрми зa пeриoд 2023-2025. гoдине (енг. Economic Reform Programme – EРП), кao нajвaжниjи стратешки дoкумeнт у eкoнoмскoм диjaлoгу сa Eврoпскoм кoмисиjoм и државама члaницaмa Европске уније (EУ) 26. jaнуaрa 2023. године.
Девети циклус израде ЕРП завршен је у предвиђеном року и достављен је Европској комисији 31. јануара 2023. године.
Као и у претходним циклусима, документ даје преглед макро-економске, фискалне и монетарне политике и у складу са смерницама Европске комисије, дефинише главне структурне изазове за конкурентност, као и одржив и инклузивни раст на централном нивоу организованих у тринаест области како би се пружио широк преглед социјално-економских изазова и то: управљање јавним финансијама, зелена транзиција, дигитална трансформација, пословно окружење и смањење сиве економије, истраживање, развој и иновације, реформе у области економских интеграција, реформе енергетског тржишта, реформе транспортног тржишта, пољопривреда, индустрија и услуге, образовање и вештине, запошљавање и тржиште рада, социјална заштита и инклузија и систем здравствене заштите.
У оквиру поменутих области, идентификована су три кључна изазова што их сврстава у приоритетне и подразумева јасну посвећеност за њихово решавање на највишем нивоу у наредном трогодишњем периоду, а то су: Повећање запослености, посебно младих, жена и осетљивих група и социјална заштита од сиромаштва, Унапређење пословног амбијента повољнијег за инвестиције као и Озељењавање енергетског сектора и потпуно отварање енергетског тржишта.
Спровођење реформи идентификованих у документу од значаја је како за побољшање конкурентности, подстицање нових радних места и олакшавање социјалне инклузије, тако и за испуњавање економских критеријума у процесу приступања Европској унији.
У изради документа учествују Министарство финансија, Републички секретаријат за јавне политике, Народна банка Србије као и многобројни чланови интерресорне Радне групе за израду и праћење спровођења ЕРП. У процес израде документа били су укључени и представници цивилног друштва, стручне јавности и пословне заједнице, који су имали могућност да утичу на израду документа и дају предлоге за његово унапређење. Посебан анекс документа сачињен је на основу консултација са представницима заинтересованих страна.
ЕРП 2023- 2025. размотра се са представницима европских институција у првој половини 2023. године, након чега се усвајају оквири економског дијалога, на састанку Савета ЕУ за економска и финансијска питања (ECOFIN Council) и нове заједничке препоруке за Западни Балкан и Турску.