Свечана церемонија поводом доделе пакета стручне подршке за 30 локалних самоуправа у оквиру Програма ЕУ Exchange 6, одржана је у Београду 24. јуна 2022. године. Програм ЕУ Exchange 6 – Повећање кредибилитета планирања, програмског буџетирања и контроле извршења јавних расхода на локалном нивоу у Србији. Овај програм, који финансира Европска унија у оквиру националног Програма ИПА 2019, биће реализован у периоду од септембра 2021. до септембра 2024. године. Вредност донације ЕУ је 2 милиона евра.
Локалне самоуправе изабране на основу јавног позива, добијају пакете стручне подршке које подразумевају:
– Пакет подршке за израду плана развоја (12 ЛС): Бољевац, Врњачка Бања, Крупањ, Краљево, Велико Градиште, Пожаревац, Крушевац, Смедеревска Паланка, Шабац, Сурдулица, Гаџин Хан и Чачак.
– Пакет подршке за израду средњорочног плана (10 ЛС): Бела Паланка, Ражањ, Нови Пазар, Мерошина, Ниш, Рашка, Сомбор, Кањижа, Бачка Топола и Алексинац.
– Пакет подршке за унапређење планирања и буџетирања капиталних пројеката (9 ЛС): Пирот, Врање, Пожаревац, Крагујевац, Петровац на Млави, Сремска Митровица, Пријепоље, Лесковац и Аранђеловац.
Надлежне институције на националном нивоу укључене у реализацију Програма су Министарство финансија и Републички секретаријат за јавне политике, уз Министарство за европске интеграције и Министарство државне управе и локалне самоуправе, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) имплементациони партнер.
На свечаној церемонији присутнима су се обратили Јадранка Јоксимовић, министарка за европске интеграције, Бојана Тошић, директорка Републичког секретаријата за јавне политике, Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финансија, Мартин Клауке, шеф сектора II операције у Делегацији ЕУ И Никола Тарбук, Генерални секретар СКГО.
Министарка Јоксимовић је, уз честитке је локалним самоуправама, напоменула да је реч о техничкој помоћи за оно што сматра кључним за локалне самоуправе у наредним годинама, имајући у виду велике капиталне инфраструктурне пројекте који ће се спроводити у Србији а то је планирање, средњорочно, програмско планирање, капитално буџетирање, повећана транспарентност, финансијска контрола, све оно што је важно и у смислу спречавања корупције, али пре свега у циљу одговорног трошења.
Директор Републичког секретаријата за јавне политике Бојана Тошић рекла је да је необично важно радити на изградњи капацитета локалних самоуправа и у ту сврху такође треба искористити Програм.
Такође, захвалила се ЕУ на подршци реформе планског система у Србији, а у погледу актуелних пакета подршке посредством ЕУ Exchange 6 Програма, ставила је посебан нагласак на планове развоја као кровне документе развојног планирања за сваку локалну самоуправу. Тошић је указала и на чињеницу да њихова израда захтева посвећеност учесника процеса, као и време у трајању од око годину дана у просеку, колико је и предвиђено одобреним пакетима подршке за 12 изабраних локалних самоуправа.
Спровођење Програма ЕУ Exchange 6 непосредно је у функцији реформе јавне управе на локалном нивоу и примене прописа из обухвата планског и буџетског система. У оквиру Програма примењују се различити модалитети подршке ЛС на теме од значаја за реформу јавне управе на локалном нивоу.