Панел дискусија „Аналитички сервис ЈЛС: Компас за стратешке одлуке – од података до добре управе“ одржана је 30. октобра 2024. године у оквиру пројекта „Локална самоуправа за 21. век“ подржаног од стране Владе Швајцарске Конфедерације. Организатор панела био је Републички секретаријат за јавне политике.
Подстицање дијалога у стручној јавности о значају података, доношењу одлука заснованих на чињеницама, могућностима развоја аналитичких капацитета запослених у државној управи и локалној самоуправи биле су неке од тема панел дискусије, са фокусом на Аналитички сервис ЈЛС.
Учесници панела били су Melina Papageorgiou, шефица Одељења за добро управљање у Швајцарској канцеларији за сарадњу, Бојана Тошић, директорка Републичког секретаријата за јавне политике, Јован Кнежевић, помоћник министра Министарства државне управе и локалне самоуправе, Синиша Барјактаревић, руководилац Групе за вођење евиденција и ИТ подршку у Националној академији за јавну управу, Никола Тарбук, генерални секретар Сталне конференције градова и општина и Бранислав Митровић, председник Скупштине Града Ужице. Модераторка панела била је Дијана Илић Зоговић, помоћница директора Републичког секретаријата за јавне политике.
Аналитички сервиси за ЈЛС (https://rsjp.gov.rs/sr/analiticki-servis/ и https://rsjp.gov.rs/sr/analiticko-izvestajni-sistem-jls/) намењени су претраживању и преузимању података/показатеља на нивоу јединица локалне самоуправе на основу понуђених параметара, у машински читљивом формату. Представљају алат за боље стратешко управљање и планирање односно креирање јавних политика и законске регулативе утемељених на подацима. Такође пружају могућност за поређење јединица локалне самоуправе, бољу припрему буџета и ефикасније коришћење расположивих ресурса.
Како би се повећала свест о значају употребе података у сврхе доношења квалитетнијих одлука, као највећи изазови у наредном периоду истакнуто је следеће:
- интеграција података из различитих извора на једном месту, која омогућава да добијемо свеобухватнију слику о потребама на одређеној територији;
- образовање и улагање у обуку запослених у области анализе података, јер само кадрови са јаким аналитичким способностима могу максимално искористити потенцијал који подаци нуде;
- сарадња између различитих нивоа власти и партнерских институција, кључна за стварање ефикасних система који ће подржати доношење одлука заснованих на подацима;
- транспарентност и одговорност, јер када су подаци доступни јавности, повећавамо поверење грађана у државну управу и локалну самоуправу.