Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Одржана панел дискусија „Аналитички сервис ЈЛС: Компас за стратешке одлуке – од података до добре управе“

31 / 10 / 2024

Панел дискусија „Аналитички сервис ЈЛС: Компас за стратешке одлуке – од података до добре управе“ одржана је 30. октобра 2024. године у оквиру пројекта „Локална самоуправа за 21. век“ подржаног од стране Владе Швајцарске Конфедерације. Организатор панела био је Републички секретаријат за јавне политике.

Подстицање дијалога у стручној јавности о значају података, доношењу одлука заснованих на чињеницама, могућностима развоја аналитичких капацитета запослених у државној управи и локалној самоуправи биле су неке од тема панел дискусије, са фокусом на Аналитички сервис ЈЛС.

Учесници панела били су Melina Papageorgiou, шефица Одељења за добро управљање у Швајцарској канцеларији за сарадњу, Бојана Тошић, директорка Републичког секретаријата за јавне политике, Јован Кнежевић, помоћник министра Министарства државне управе и локалне самоуправе, Синиша Барјактаревић, руководилац Групе за вођење евиденција и ИТ подршку у Националној академији за јавну управу, Никола Тарбук, генерални секретар Сталне конференције градова и општина и Бранислав Митровић, председник Скупштине Града Ужице. Модераторка панела била је Дијана Илић Зоговић, помоћница директора Републичког секретаријата за јавне политике.

Аналитички сервиси за ЈЛС (https://rsjp.gov.rs/sr/analiticki-servis/ и https://rsjp.gov.rs/sr/analiticko-izvestajni-sistem-jls/) намењени су претраживању и преузимању података/показатеља на нивоу јединица локалне самоуправе на основу понуђених параметара, у машински читљивом формату. Представљају алат за боље стратешко управљање и планирање односно креирање јавних политика и законске регулативе утемељених на подацима. Такође пружају могућност за поређење јединица локалне самоуправе, бољу припрему буџета и ефикасније коришћење расположивих ресурса.

Како би се повећала свест о значају употребе података у сврхе доношења квалитетнијих одлука, као највећи изазови у наредном периоду истакнуто је следеће:

  • интеграција података из различитих извора на једном месту, која омогућава да добијемо свеобухватнију слику о потребама на одређеној територији;
  • образовање и улагање у обуку запослених у области анализе података, јер само кадрови са јаким аналитичким способностима могу максимално искористити потенцијал који подаци нуде;
  • сарадња између различитих нивоа власти и партнерских институција, кључна за стварање ефикасних система који ће подржати доношење одлука заснованих на подацима;
  • транспарентност и одговорност, јер када су подаци доступни јавности, повећавамо поверење грађана у државну управу и локалну самоуправу.